Search
Close this search box.

Odcizení dokladů a následné řešení – zkušenost člena týmu

Stát se to může každému! Nešťastnou náhodou přijdete o své doklady a třeba i mobilní telefon. Jak takovou situaci řešit? Jak může pomoci dobré pojištění? Na co nezapomenout a naopak si dát pozor?

Odcizení dokladů a následné řešení – zkušenost člena týmu

Stát se to může každému! Nešťastnou náhodou přijdete o své doklady a třeba i mobilní telefon. Jak takovou situaci řešit? Jak může pomoci dobré pojištění? Na co nezapomenout a naopak si dát pozor?

Může vám někdo vyrvat kabelku po cestě městem, můžete se na chvíli otočit a vaše peněženka ze stolu zmizí. Na chvíli necháte své osobní věci nestřežené a jsou prostě a jednoduše ta tam. Co dělat, když taková situace nastane? To vám prozradí člen našeho týmu, který má vcelku čerstvou zkušenost s odcizením osobních věcí ve vlaku. Co se stalo, jak na situaci zareagoval a na co byste měli v takové chvíli myslet, se dočtete níže.

*Článek nemá odbornou povahu, ale je popisem reálné zkušenosti a reálného řešení situace, včetně poučení z něho plynoucích. 

Ve zkratce, co se vlastně stalo?

„Nastoupil jsem do vlaku, odložil jsem si svoje věci na sedadlo a na chvíli si odskočil. Když jsem se vrátil, zůstala na místě pouze taška s notebookem a sluchátka. Zmizela však moje business taštička se všemi doklady, platebními kartami a mobilním telefonem.“

Jaká byla reakce?

„V první chvíli mě přepadla panika a začal jsem se ptát lidí kolem, jestli někdo někoho neviděl. Bohužel ne. Trochu jsem se uklidnil a začal přemýšlet prakticky. Na ruce jsem měl chytré hodinky. Rozhodl jsem se vyzkoušet, jestli je můj telefon v dosahu podle jeho spárování s hodinkami a poprosil jsem spolucestujícího, jestli by mi mohl zkusit zavolat. Vlak se rozjel, ale bohužel se telefon s hodinkami nespojili.

Vyzkoušel jsem proto telefon vyhledat přes svůj Google účet. Zjistil jsem, že je telefon stále v Brně na nádraží. Situaci jsem vylíčil průvodčímu a ten zavolal policii, se kterými jsem si domluvil schůzku po svém návratu domů.“

Co to pro vás (odcizení těch věcí) znamenalo?

„To je dobrá otázka. Uvědomil jsem si, že se vlastně nic tak hrozného nestalo. Ale začal jsem přemýšlet nad tím, co vše tam bylo a jak mě to ovlivňuje. Musel jsem zablokovat všechny svoje platební karty, aby z nich nikdo nemohl vybrat peníze nebo na ně nakupovat. Bez telefonu jsem ale nemohl obvolat banky. Zároveň jsem potřeboval nahlásit odcizení OP, aby nedošlo k jeho zneužití (např. by si na mě někdo mohl vzít půjčku, uzavřít nějakou smlouvu apod.). A taky jsem byl dočasně bez peněz – bez telefonu jsem se nemohl dostat do žádného internetového bankovnictví – ani přes počítač, protože bez telefonu nemáte přístup ke klíči, ve kterém potvrdíte svou identitu při přihlášení. 

Poslední věc, kterou jsem pak řešil, tak byl obsah mého telefonu. Pokud má člověk osobní telefon a v něm tak akorát fotky rodiny, tak obsah mazat nemusí, ale pokud je to pracovní telefon a vy tam můžete mít například informace od svých klientů ve zprávách, které nechcete, aby se dostaly k někomu cizímu… Naštěstí můžete svůj telefon na dálku zablokovat a smazat přes svůj Google účet, což jsem taky udělal. Poslední věc, na kterou je dobré myslet – pokud máte nějaké programy, softwary nebo streamovací platformy, které měsíčně platíte kartou, pak vám je zablokování karet vypne. Že se nemůžete podívat na film přežijete, ale můžete na měsíční platbu kartou mít navázány i programy, které využíváte k práci, jako např. nějaké účetní systémy, editorské programy apod.“

Jak smazat vzdáleně svůj telefon? Samsung, Xiaomi, Honor, OnePlus, Huawei atd..

Android – vyžaduje přihlášení k účtu Google. Přes adresu android.com/find můžete svůj telefon, tablet nebo chytré hodinky najít, zamknout nebo smazat. Funkce vám umožňuje také svůj telefon nahlas prozvonit i přesto, že máte vypnuté zvuky. Aby funkce pracovala správně, musíte být na svém zařízení přihlášení k účtu Google, být připojeni k internetu, mít zapnutou funkci „najdi moje zařízení“ a musí být viditelné na Google Play. Pro podrobné informace k funkci prosím pokračujte zde: https://support.google.com/accounts/answer/6160491?hl=cs

Jak smazat vzdáleně svůj telefon? Apple

iOS – pokud dojde k odcizení vašeho iPhonu, iPadu nebo iPodu touch, můžete jej najít, zablokovat nebo smazat vzdáleně přes iCloud.com/find. Jak postupovat v případě odcizení produktů od značky Apple najdete zde: https://support.apple.com/cs-cz/HT201472

V obou případech můžete také nastavit zprávu, která vyskočí na telefonu po jeho rozsvícení. Telefon bude sice zablokovaný, ale kdokoliv jej najde, uvidí vaše kontaktní údaje. Pokud by došlo ke ztrátě telefonu, je zde šance, že se vám takto vrátí zpátky.

Nejvhodnější prevence?

„V první řadě nenechávejte nikde věci bez dozoru. Pokud nemáte možnost vzít si věci s sebou (např. s velkým turistickým batohem se na záchod ve vlaku opravdu nevejdete), poproste někoho v okolí, jestli by vám věci pohlídal. Ty nejdůležitější je vhodné mít pořád ale u sebe (právě telefon a doklady).

Taková částečná prevence je pak také pojištění. Není to prevence proti té samotné krádeži, ale proti jejím následkům.“

Jak se pojistit proti ztrátě dokladů a telefonu?

„Můžete se pojistit třeba přímo u banky, kde nabízí pojištění odcizení platební karty. Já mám toto pojištění u ČSOB, platím ročně pár korun za základní balíček, a i ten mi teď hodně vytrhnul trn z paty. U každého pojištění to samozřejmě bude trochu jinak, ale třeba já měl v rámci toho svého základního balíčku proplacení mobilního telefonu do určité částky, proplacení vyřizování dokladů a dalších věcí souvisejících s odcizením (v mém případě pořízení nové business tašky) a do určité částky hotovostní i bezhotovostní transakce. Vyšší balíčky pak samozřejmě nabízí vyšší krytí a hradí i více položek. Vždy je to individuální otázka toho, kdo má jaké potřeby. Otázka plnění té pojistky je pak zase individuální pro každou instituci a podmínky pojistné smlouvy (tedy co musíte komu doložit apod.), je však vhodné uchovávat si doklady od dražších položek (a co si budeme, patří to do zdravých finančních návyků). Buďto „postaru“ doma evidovat účtenky do šanonu, nebo využít toho, že mnoho e-shopů má dnes možnost registrace – ve svém účtu pak zpětně všechny doklady najdete. Je možné, že je po vás banka chtít nebude, ale určitě bych se na to nespoléhal.“

Trochu zpátky k té prevenci. Jak být nejlépe připraven na to, že by mohla taková situace nastat?

„Určitě mít doma nějakou železnou rezervu v hotovosti. Některé platby máte navázané na účet (ne na kartu) a budou vám v pořádku odcházet dál – např. hypotéka. Ale potřebujete z něčeho pokrýt běžné nákupy potravin, drogerie, pohonných hmot, nebo třeba peníze pro děti na školní výlet, kroužky. Doporučoval bych mít minimálně částku v hodnotě měsíčních výdajů. To samozřejmě platí pro tu rezervu v hotovosti. Na účtě doporučuji naspořit si půlroční rezervu, kdyby se stalo cokoliv, ale to už jsme zase u jiné problematiky. V situaci, kdy ztratíte doklady předpokládáme, že do měsíce budete mít opět ke všemu přístup, více než měsíční výdaje tedy nejsou úplně potřeba. Je dobré ale vědět, že je případně na koho se obrátit, kdyby bylo nejhůř a vyřizování se zdrželo a nebo být na tuto situaci připraven větší rezervou.

Dál bych po této zkušenosti doporučil nemít všechno na jednom místě. Např. pokud můžete platit kartou přes telefon nebo přes hodinky, můžete si klidně část karet, nebo všechny, nechat doma. Když vám někdo telefon ukradne, na dálku ho smažete, karty z tama zmizí a vy si nemusíte zablokovat ty, které doma máte.

No a pak už mě napadá snad jen, dávat si pozor na to, co ukazujete. Dobře a draze vypadající věci jednoduše přitahují pozornost.“

Máte ještě nějaké závěrečné doporučení k celé situaci?

„Pokud se vám něco takového stane, nepanikařte. Prostě se snažte zklidnit mysl a zapřemýšlet se, co to pro vás v tu danou chvíli znamená. Racionálně si řekněte, jaké jsou nejhorší scénáře vzniklé situace a podle toho prioritizujte seznam úkonů, které musíte udělat. Např. právě zablokovat platební karty, nebo zavolat do práce a zablokovat vaši vstupní kartu apod.

No a mít to pojištění. To je fakt super věc.“

6 kroků při krádeži dokladů:

  1. Zachovejte klid! Panika není na místě. Zklidněte svou mysl a zvažte, co pro vás situace znamená a jaká nese rizika. 
  2. Nahlaste krádež na PČR.
  3. Nahlaste odcizení dokladů totožnosti (OP, řidičský průkaz, pas) na úřady, které dokumenty vydaly.
  4. Obvolejte všechny svoje banky a zablokujte odcizené platební karty.
  5. Spojte se se svým pojišťovacím agentem ohledně plnění vaší pojistné smlouvy.
  6. Vydejte se na úřady a do bank a pusťte se do zařizování nových dokladů.

Upozornění:

Pokud jste nahlásili odcizení dokladů totožnosti a pak se k vám doklady vrátily zase zpátky, jsou již neplatné. Nahlaste jejich vrácení na příslušný úřad a zahajte vyřizování nových dokladů.

Téma: Ztráta dokladů

Kam volat?

158

Kdy volat?

IHNED po ztrátě

Co dělat?

Zablokovat karty

Mohlo by Vás zajímat

image

Kariéra ve financích: jak uspět?

Kariéra ve financích: jak uspět? Přemýšlíte, jestli je kariéra ve finančním světě pro vás to pravé ořechové? Jak takový start v tomto oboru vypadá a…
image

Měnové konverze: co to je a jak na ně?

BLOG: Měnové konverze - co to je a jak na ně? O tom, co jsou to měnové konverze a jak s nimi pracovat. Proč se…
image

Proč (ne)investovat do nemovitostí?

BLOG: Proč (ne)investovat do nemovitostí? O tom, jestli je investice do nemovitostí to, co vaše finanční portfolio potřebuje a jak na to. Poslechněte si praktické…

Odebírat novinky

Odebírat novinky